top of page

Nordic Junior Squash Open 2019 by Salming

Početná výprava mladých hráčů Viktorky se jako každoročně vydala za squashem na sever Evropy, dějištěm turnaje juniorské SuperSerie bylo švédské Malmö.

Nejmladší člen brněnské výpravy Max Pelikán odstartoval hodně naostro v pátek dopoledne zápasem s nasazenou jedničkou své kategorie. S polským hráčem Mateuszem Ptaszkem hladce prohrál 0:3 na sety. V odpoledním zápase na něj čekal soupeř z USA, Kian Kizilbash. Max dokázal otočit nepříznivý stav zápasu, když už prohrával 0:2. Nakonec zvítězil 3:2 (7:11, 9:11, 11:3, 11:5, 11:8). V sobotu dosáhl Max podobných výsledků, když po prohře s Davydem Zaichenkem (UKR) vybojoval pětisetovou bitvu s domácím Arthurem Löfvenborgem (11-6 11-7 5-11 7-11 12-10). Tato vyváženost výher a proher našemu juniorovo přinesla 3. místo ve skupině A. V neděli jej čekal v boji o konečné 5. místo Kianův bratr Vali, ale i na něj Max dokázal najít recept a porazil ho ve třech setech. Na svém prvním evropském juniorském turnaji tak Max získal pěkné 5. místo.

Jeho sestra Ella Pelikánová po prvním volném kole (nasazena jako 3/4 v G13) změřila síly se skotskou hráčkou Louisa Kaven [5/8]. Louisa zápas ovládla 11-2 11-2 11-5 (a později ovládla i celou kategorii G15) a tak se Ella musela spokojit s platem o 5. místo. Bohužel ani zde se jí nepodařilo zvítězit a tak po dvou prohrách ve čtyřech setech turnaj dokončila na osmém místě.

V kategorii patnáctiletých dívek byly nasazenou jedničkou Riana Alexová. Ve své části pavouka se nejprve vypořádala s Francouzkou Lilou Brevard, která jí vzdorovala pouze v prvním setu (12:10, 11:2, 11:3). Ve čtvrtfinále měla Ria cestu lehce usnadněnou, neboť Annamaria Machalova z důvodu zranění vzdala po druhém setu zápas. Roli favoritky pak Ria zvládla i ve zbytku zápasů, v semifinále ji čekala Španělka Ona Blasco, Ria získala všechny sety s totožným skóre 11:6. Ačkoliv ve finále s Američankou Marií Arsenievou [2] ztratila první set, zápas (7-11 11-6 11-4 11-6) nakonec patřil Rianě stejně jako turnajové prvenství!

V G17 Veronika Vejrostová vyzvala domácí Hannu Anderson. Verča si se soupeřkou bez problémů poradila 3:0 (11:5, 11:8, 11:6). V zápase o postup do čtvrtfinále však narazila na nasazenou jedničku Mare-Amélie Callebaut (BEL), která byla již nad síly naší hráčky. Veronika prohrála 0:3 (2:11, 4:11, 1:11) a bude hrát o konečné 9.-16. místo. V prvním zápase platu nestačila na Lolu Douillardovou (4-11 8-11 6-11). V sobotním odpoledním zápase pak Verča přehrála finskou hráčku Jeminu Stengårdovou (11-4 11-7 11-8). V neděli k zápase s další Finkou již Verča nenastoupila a obsadila tak 14. místo, čímž zopakovala stejné umístění jako na loňském Nordic JO v kategorii G15.

Po volném kole se spodní částí pavouka začal prokousávat Marek Panáček (nasazená 2). V zápase s Belgičanem Victorem Romerem nezaváhal a připsal si výhru 11:5, 11:7, 11:5. Ve následujícím zápase se zapotil výrazně více, když na straně Tjeu Dubbeldama (NED) stálo ve třetím setu štěstí. Mára si s ním nakonec poradil 3:0 (11:6, 11:4, 12:10). V sobotním čtvrtfinále Máru čekal Fritiof Jacobsson. Domácí hráč pro sebe získal druhý set, ale na Marka to nestačilo (11-4 3-11 12-10 11-3). Večerní semifinále bylo pro Marka bohužel konečným, i přes dobrý výkon podlehl Iru Conoru Moranovi (10-12 6-11 8-11). V nedělním boji o bronzovým stupínek se Mára zkoncentroval a proti skotskému hráči Alasdairu Prottovi vydřel první set a nakonec i výhru v tomto zápase (13-11 11-5 11-7).

Stejné nasazení měla i Michaela Čepová mezi nejstaršími dívkami. Její soupeřkou v druhém kole byla Švýcarka Cassandra Fitze [9/16]. Po neurovnaném prvním setu se Míša rozehrála a zvítězila 4-11 11-3 11-3 11-5. V dalším postupu ji zabrzdila norská hráčka Madeleine Hyllandová, která Míšu porazila 11-6 7-11 11-5 11-5. V platu o 5. místo díky zraněním a walkoverům již Míša do bojů nezasáhla a obsadila dělené páté místo.