top of page

Mistrovství Evropy týmů ve Švýcarsku

Po loňském senzačním postupu pokračovaly týmy mužů i žen letos v elitní Divizi I. Hráči Viktorky v současné době patří trvale na soupisku a proto mezi nominovanými reprezentanty nechyběla Míša Čepová, Martin Švec ani Dan Mekbib. Bedlivým okem rozhodčího dění na kurtech sledoval i náš Roman Švec. Oba týmy čelily opravdu nejlepším squashovým výběrům - ženy měly nalosovány ve skupině A Anglii, Španělsko a Francii, muži ve skupině B pak Francii, Německo a pořadatelskou zemi.


Obdobně se dá říci, že oba týmy měly shodné plány - herní (první den náročná dvě utkání) i strategický (zkusit vyhrát proti potencionálně hratelnému soupeři). U žen v úvodním utkání jasný favorit - Angličanky splnily svou roli, za nás nastoupila Míša proti Jasmine Hutton a nabrala tempo do dalších utkáni i zkušenosti samozřejmě.

Prubířským kamenem pak bylo utkání proti Španělkám. I zde nastoupila Míša, tentokráte za nepříznivého a již rozhodnutého stavu 0:2. Utkání bylo zajímavé a je ke shlédnutí zde. Míša pak dostala důvěru i na závěr proti silným Francouzkám, i zde uhrála set s Lauren Baltayan.

V pátek a sobotu nás již čekaly dohrávky, při prohře se Skotskem měla Míša volno, v sobotu jsme ani s Míšou nestačili na domácí výběr. S divizí I se tak loučíme na sestupové pozici, na obzoru je možná reorganizace týmového mistrovství.


Obdobný scénář mela i skupina B mužů, prohry s francouzskými favority se zúčastnil jen Martin prostřednictvím souboje v Crouinem, Dana a Kubu jsme šetřili na večerní duel s Německem.

Ke stěžejnímu duelu nastoupili oba naši hráči, Martin nestačil na favorizovaného Kandru a Dan se přetahoval bohužel nakonec neúspěšně s Omlorem. Nakonec zemřela i naděje na remízu, což našemu týmu zkomplikovalo šance na setrvání v divizi. V pátek se tak na kurtu postavila "šetřící" sestava bez našich borců, domácí nám nedali moc šancí.


No a v dohrávkové skupině rozhodující utkání - opět Španělsko! Naši borci odvedli poctivý výkon a byla z toho remíza. Ta však znamenala, že setrvání v divizi jsme neměli již plně ve svých rukou. Kromě naší výhry nad Irskem byla nutná i výhra Němců právě nad španělským soupeřem. Sobotní první výhra nad Irskem tak měla bohužel hořkosladkou příchuť, neboť bodovali i Španělé a tak se o bod zachránili právě před naším týmem. Jak bylo naznačeno výše u žen, možný je buď sestup níže, nebo je možnost reorganizace formátu soutěže týmů.


Roman pískal během mistrovství několik zápasů a byl vytížen i ve finálový den, kdy rozhodoval úvodní zápas mužského finále odvěkých rivalů Anglie a Francie (Malik vs. Bonmalais). Poté pak s dalšími sudími a naplněným hledištěm sledoval velice napínavý zbytek finále, kde kromě squashe top kvality byly zajímavé situace včetně dalšího dílu série "Mohamed El Shorbagy a dveře" a letící oslavné squashové rakety po poslední výměně. U žen se podařilo hlavně zásluhou sester Gillisových získat titul pro Belgii. Finálový stream sledujte zde.

Comments


bottom of page