top of page

Martin Švec opět poražen ve finále PSA v Praze

Ve dnech 19.-21.5. se v Praze opět uskutečnil turnaj světového okruhu PSA. Tentokráte šlo však o nižší kategorii s dotací 5000 amerických dolarů a zároveň na turnaji platila podmínka, že se jej smí zúčastnit pouze hráči s českou národností nebo dlouhodobě žijící v ČR. Na turnaji se nakonec představili 2 naši hráči - Martin Švec a Marek Panáček. Turnajová jednička Dan Mekbib se z důvodu zranění musela odhlásit.


Marek Panáček si v 1. kole poradil ve třech setech s Kristiánem Mráčkem. Ve čtvrtfinále mu byl soupeřem vítěz dubnového turnaje, Angličan Rob Downer. Marek předvedl kvalitní výkon a nechybělo mnoho a zápas měl překvapivého vítěze. Nakonec však Marek podlehl ve čtyřech vyrovnaných setech a s turnajem se tak rozloučil.


Martin Švec si během prvního hracího dne velmi lehce poradil jak s Petrem Nohelem, tak i s Němcem Heikem Schwarzerem. Ve čtvrtečním semifinále mu byl soupeřem rival Viktor Byrtus. I toho se mu podařilo přehrát ve třech setech, a tak se mohl těšit na své již 8.fínale na okruhu PSA. V něm mu byl za soupeře Jakub Solnický. Zápas se od začátku odvíjel přesně v duchu snad všech jejich soubojů z posledních let. Od prvních míčů se hrál fyzicky náročný a zajímavý squash plný pozitivních emocí, nádherných výměn a zakončení, ale také šťastných úderů. Do utkání vstoupil lépe Jakub, který se ujal vedení 5/1. Martin se však dokázal zkoncentrovat a stáhnout na 6/5 a 7/6. Koncovka však patřila Jakubovi a po výhře 11/8 se ujal vedení 1/0. Druhou sadu začal naopak lépe Martin. Hned od jejího počátku si postupně navyšoval své vedení. Podstatně zpřesnil hru a Jakuba k ničemu nepouštěl. Vybudoval si náskok 9/2 a v klidu dotáhl set do výhry 11/4 a srovnal na 1/1 na sety. Obdobný průběh měl i třetí set. Jakub se sice ujal vedení 2/0, ale od té doby to byl opět Martin, který navyšoval své vedení až na 9/4. I s koncovkou sady si poradil a po výhře 11/5 se tak ujal vedení 2/1 na sety. Čtvrtá sada začala podstatně lépe pro Jakuba. Ten uhrál pět výměn v řadě a svůj náskok si už nenechal vzít. Po výhře 11/6 tak srovnal na 2/2. Rozhodující pátá sada byla nejdelší a nejvyrovnanější. Lépe ji sice začal Jakub, který se ujak vedení 2/0, ale Martin si jej nenechal odskočit a otočil na 3/4 ve svůj prospěch. Od té doby uhrávali oba dva vždy dva body v řadě - 6/5 Jakub, 6/7 Martin, 8/7 Jakub, 8/9 Martin. Jakubovi se podařilo sice srovnat na 9/9, ale další výměnu pro sebe získal Martin a vybojoval si tak první mečbol. Ten se Jakubovi podařilo odvrátit po výměně, která trvala více jak minutu. I další mečbol za stavu 11/10 si po skvělém bekhendovém útoku vybojoval Martin. Ten naopak odvrátil Jakub po svém skvělém bekhendu - 11/11. I v dalších dvou výměnách byl úspěšnější Jakub, který proměnil hned svůj první mečbol dalším bekhendovým winnerem a mohl se tak začít radovat se svého prvního titulu.


[3] JAKUB SOLNICKÝ (CZE) 3-2 [2] MARTIN ŠVEC (CZE) 11-8, 4-11, 5-11, 11-6, 13-11 (67M)

Pro Jakuba bylo finále jeho druhým v kariéře, obě na letošních turnajích Czech Pro Series v Praze. Vítězství ho posune opět blíže světové TOP 100, ale zřejmě mu na její prolomení nebude stačit. Ani Martinovi, pro kterého bylo dnešní finále již jeho osmým v kariéře, finálová účast posun na světovém žebříčku nezajistí, avšak upevní si svoji čerstvou pozici ve světové stovce.


Commentaires


bottom of page