top of page

Martin Švec došel na PSA $10000 v Praze až do finále!

Po téměř 3 měsících se na české kurty vrátil opět turnaj světového okruhu PSA a to hned s dotací $10000. Turnaj se již tradičně konal na pražském Strahově a zúčastnit se jej mohli pouze hráči z okolních zemí nebo hráči, jejichž trvalý pobyt je v jedné z těchto zemí. Z našeho klubu se turnaje zúčastnili hned tři hráči - Dan Mekbib, Martin Švec a Marek Panáček.


Bohužel, asi o největší překvapení celého turnaje se postaral náš Dan, který jakožto turnajová jednička vypadl hned v 1.kole s Ondřejem Vorlíčkem. Dan vyhrál těsný první set a když získal i druhý, vypadal, že má zápas pod kontrolou. Ondra ale nepřestal bojovat a svojí trpělivostí donutil Dana k chybám. Ten se dokázal na začátku pátého setu zkoncentrovat, udržoval vedení až do stavu 6/4, ale pak sérií bodů Ondra vývoj otočil. Dan sice odvrátil 2 mečboly, ale třetí už odvrátit nedokázal. Je třeba říct, že Dan si zápas prohrál úplně sám a to zejména hrou plnou hloupých chyb a rozhodnutí, což je škoda, protože Dan v turnaji jednoznačně pomýšlel výše.


První kolo bylo konečnou i pro Marka Panáčka, kterému byl za soupeře Yannik Omlor z Německa, nasazený jako číslo pět. Marek začal zápas velmi dobře, když se mu podařilo urvat koncovku 1.setu a ujmout se vedení. Od druhého setu byl však na kurtu jasným pánem Yannik. Ten hrál přesně a hlavně trpělivě, když si několikrát vypracoval výměny a nekompromisně je ukončoval dropy a volej dropy po lajně, které nejenže nekazil, ale kterými začínal Marka postupně unavovat. Od třetího setu pak již značně unavený Marek začal dělat větší množství nevynucených chyb a výsledkem tak byla prohra 1/3 na sety. Markův přemožitel v dalším kole po dalším velmi kvalitním výkonu porazil i Jakuba Solnického a vypadl až v semifinále s pozdějším vítězem turnaje Downerem. Pro Marka to byla kvalitní zkušenost a zároveň i další přísun bodů do PSA žebříčku, kde je Marek již na 170. místě.


Martin Švec měl v prvním kole za soupeře Heika Schwarzera z Německa. Zápas se odehrál v pohodovém tempu pném krátkých výměn a výsledkem byla kontrolovaná výhra Martina 3/1 na sety.


Ve čtvrtfinále narazil Martin na Ondru Uherku. První set byl jasně v moci Martina. Ten druhý naopak opanoval Ondra. Ve třetím se Martin dostal do vedení 10/6, avšak proměnil až 4.setbal. V ten moment jakoby Ondru zlomil a ve čtvrtém setu kontroloval výsledek a další vítězství 3/1 na sety.


V semifinále na Martina čekala turnajová dvojka, Rakušan Aqeel Rehman a rozhodně bylo o co hrát. Nejen že šlo o postup do finále prestižnější desítky, ale Martin věděl, že pokud zvítězí, tak by se měl v květnovém vydaní světového žebříčku poprvé v kariéře posunout do elitní stovky, což je jeho dlouhodobým cílem! Martin skvěle začal a kombinace rychlé hry a podržených úderů mu přinesla vedení 6/1. Aqeel se ale dostal brzy do hry a srovnal na 7/7. Martin ale nezpanikařil, vybojoval 2 setboly a ten druhý proměnil. Ve druhém setu od začátku vedl Aqeel, ale Martin dokázal srovnat na 8/8 a po dvou dalších výměnách vybojoval opět 2 setboly. Aqeel tentokrát dokázal nejen odvrátit oba dva, ale i získal i další dva body a srovnal na 1/1. Ve třetím setu opět od začátku vedl Aqeel, Martin dokázal snížit na 7/8, ale v dalších výměnách udělal zbytečné chyby a set a vedení 2/1 získal Aqeel. Ve čtvrtém po vyrovnaném začátku Martin odskočil na 6/4, udržoval vedení na 8/5 a 9/7. Aqeel srovnal na 9/9, ale Martin vybojoval setbol, Aqeel odvrátil, Martin vybojoval další za stavu 11/10 a díky stroku získal set 12/10 a vyrovnal na 2/2 na sety. Pátý set byl na začátku velmi vyrovnaný 1/1, 2/2, 3/3, 4/4, pak Martin získal vedení 6/4 a 8/6. Aqeel srovnal na 8/8, Martin 9/8, Aqeel zahrál perfektní nick z voleje křížem z podání, 9/9, stroke pro Martina 10/9 a drop shot v levém předním rohu nalepený na zeď, který Aqeel nedokázal vrátit a obrovská Martinova radost a dost možná i úleva, že se mu konečně podařilo prolomit prokletí zápasů o postup do top 100 PSA žebříčku, kterých v minulosti prohrál už více jak pět.


Ve finále na Martina čekal Robert Downer, který dlouhodobě žije v Praze a trénuje na Strahově. I to nakonec sehrálo ve finále roli, neboť Robert hrál v domácím prostředí, a i přes aktuální covidovou pandemii měl jako jediný možnost mít na místě trenéry a fanoušky, což ve finále turnaje pořádaného v Česku vypadalo poměrně "divně". Samotný zápas začal výborně Martin. Hrál pomaleji než obvykle, ale velmi přesně, a tlačil Roba hluboko do všech 4 rohů. První set získal poměrně hladce 11/5. Ve druhém setu Rob zlepšil svou základní hru a najednou to byl on, kdo kontroloval výměny a získával body. 11/7 pro Roba a 1/1 na sety. Třetí set vypadal podobně. Rob používal dropy velmi efektivně a Martin udělal příliš mnoho chyb. Ve čtvrtém setu Martin opět trochu zvolnil tempo, jeho hra se zpřesnila a skóre bylo celou dobu vyrovnané až do stavu 7/7. Pak Rob zahrál 3 vítězné dropy a získal 3 mečboly. Proměnil hned ten první, když jeho nechtěný šťastný úder skončil těsně nad tinem a Martin na něj nedokázal zareagovat. Robert tak na svůj třetí finálový pokus získal svůj první PSA titul, za což mu patří velká gratulace a pochvala, neboť v celém turnaji si počínal velmi suverénně a férově! Gratulace! To Martin musel zkousnout již 6.finálovou prohru ze 7 pokusů. I tak ale Martin neskrýval spokojenost zejména po těžkých 4 měsících bez squashe díky prodělanému covidu a hlavně následnému post covidovém syndromu. Zejména by se však měl Martin poprvé v kariéře dostat mezi elitních 100 hráčů světa, když nejspíše poskočí na 97.místo žebříčku.


Velký dík patří asociaci, která v této těžké době opět dokázala pro české hráče zorganizovat kvalitní turnaj, Strahovu za poskytnutí prostor a zajištění bezproblémového turnaje a našim hráčům za reprezentaci klubu! Nezbývá než doufat, že se situace již konečně uklidní a my budeme moci začít reportovat mnohem častěji než jednou za tři měsíce!

Videosekce:

Comments


bottom of page