top of page

Další finále na okruhu PSA pro Martina Švece !!!Dalšího skvělého výsledku na světovém okruhu PSA dosáhl Martin Švec. V minulém týdnu se zúčastnil turnaje Lagos State Classic 2023 s dotací 12.000 USD v Nigérii, kde postoupil až do finále. V turnaji byl nasazeným hráčem č. 3 a toto svoje nasazení finálovou účastí překonal. Na své cestě do finále postupně zdolal :

  • ve 2. kole domácího Abel Shedrack 11-4, 11-2, 11-4 (25m), jenž v 1. kole vyřadil nasazeného Jan Wipperfurth (Ger);

  • ve čtvrtfinále pak narazil na mladého Egypťana Saif Tamer, který také turnajovým pavoukem "zamotal", když vyřadil největší domácí hvězdu a turnajovou pětku Babatunde Agabje. Martin zvítězil 3/1 po setech 6-11, 11-5, 11-2, 11-8 (35m), když s výjimkou 1. setu naprosto kontroloval průběh zápasu a mladému Egypťanovi zápas velice znechutil;

  • v semifinále pokračoval v egyptské misi. Jeho soupeřem byla turnajová dvojka Mazen Gamal, jehož kariérním maximem bylo vloni v listopadu 49. místo na světovém žebříčku. Martin vstoupil do utkání velice špatně. Od začátku výrazně prohrával a první sadu ztratil poměrem 4-11. Ani druhý set nezačal dobře a prohrával 0-4. Od té chvíle se však zkoncentroval, výrazně zpřesnil hru a prodloužil výměny a postupně začal náskok svého soupeře dotahovat a za stavu 9-9 poprvé v utkání neprohrával. V napínavé koncovce dokončil obrat a set pro sebe získal poměrem 13-11. Od tohoto okamžiku začal na kurtu dominovat. Soupeře doslova "vařil" a nutil jej k chybám. Předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů a to jak po stránce herní, tak i taktické a mentální. Utkání dotáhl do zaslouženého vítězství v dalších sadách 11-7 a 11-5 a po 49 minutách se tak mohl radovat již ze svého třetího finále v téhle kategorii turnajů, tedy Challenger 10.


Finálovým soupeřem Martina byl Angličan Curtis Malik, kterého dobře známe z turnaje PSA Czech Open 2022 z Brna. Curtis je aktuálně světovým hráčem č.49, což je jeho maximem. Samotné finálové utkání Martinovi vůbec nevyšlo. Byla na něm zcela patrná značná únava z celého průběhu turnaje a možná i uspokojení z postupu do finále. Prakticky se nedostal do výměn a to ani mentálně a tak byla výsledkem porážka 3/0 po setech 11-3, 11-7, 11-2 (24m).


To ovšem nic nemění na skutečnosti, že Martin odehrál skvělý turnaj. Bylo to již jeho 10. finále na okruhu PSA (dva turnaje dokázal vyhrát) a hlavně znamenalo opět posun na aktuálně 68. místo na světovém žebříčku a vyrovnání jeho maxima. Dle predikcí PSA by dokonce měl na začátku června poskočit na 64. místo a opět tak posunout svůj BEST ranking. V průběhu turnaje také zahrál dvě neuvěřitelné výměny, které naleznete na @martin_svec_squashPro Martina byl turnaj zajímavý i z pohledu poznání nové země a tamního života, kde ne vše funguje tak, jak jsme zvyklí z domova :-)


Turnaj ve své závěrečné části nabídl i streamování zápasů, jmenovitěComentarios


bottom of page