top of page

Czech Open 2023 i Dietz Satellite znají své vítěze

Pondělí 6. listopadu bylo závěrečným dnem uzavírajícím squashové dění v Centru Viktoria. Nejprve se dopoledne vyjasnila otázka finálového složení turnaje kategorie Satellite, aby se v podvečer to nejlepší promítlo ve finálovém bloku celého eventu.

Tento blok odstartoval duel tak trochu očekávaných finalistů satellitu Dietz Cup, kdy se střetli teplický Ondra Vorlíček a Robert Downer, Angličan pobývající dlouhodobě v Praze. Utkání přineslo velice intenzivní a rychlý squash, kde ačkoliv se oba hráči snažili o zakončení, jejich snahy narážely o perfektní obranu protistrany. Více přesnosti pak přineslo po třech setech vítězství severočeskému hráči.

Finále hlavního turnaje pak odstartovaly ženy, možná přesněji dívky, neboť obou finalistkám je teprve 19, respektive 18 let. V utkání dvou nejvýše nasazených hráček turnaje se nejprve ujala vedení anglická juniorka Asia Harris, které se povedlo na svou egyptskou soupeřku Hayu Ali vyvinout tlak a dařilo se jí zakončovat především na backhandové straně kurtu. Haye se podařilo utkání postupně pomalu otočit, kdy využívala své pohyblivosti v přední části kurtu a dařily se jí shoty do protipohybu Asie. Čtvrtý set pak byl totálně vyrovnaný a chvíli se schylovalo ke srovnání 2:2, nakonec ale v závěrečném tie-breaku lépe koncovku zvládla Haya - [1] Haya Ali (EGY) - [2] Asia Harris (ENG) 3-1: 6-11, 11-6, 11-7, 13-11 (37m).

Ještě vyrovnanější finále nabídl mužský souboj, který následoval ihned po předchozím zápase. Střetl se zde německý squashista Raphael Kandra (nasazená 4, vyřadil v semifinále dvojnásobného obhájce brněnské trofeje Nikyho Muellera) a jeden ze spolufavoritů, zástupce nastupující anglické generace, Patrick Rooney. Zápas také nabídl přetahovanou ve vedení, kterého se ujal Patrick, ale zkušený Rafi dokázal vždy srovnat, v některých fázích utkání uplatnil velice přesné counterdropy. Publikum tak před zápasem rozdělené sympatiemi na přibližně stejné poloviny tak mohlo jen hádat konečného vítěze. Oba protivníci se v rozhodujícím pátém setu vydali z posledních sil a byla to opravdu super podívaná. Více vůle i přesnosti pak projevil v 70 minutovém zápase Patrick a připsal si v dosavadní kariéře největší vítězství: [2] Patrick Rooney (ENG) bt. [4] Raphael Kandra (GER) 3-2: 11-4, 9-11, 11-6, 6-11, 11-6.(69m).

Na závěr je nutno poděkovat organizátorskému týmu za super squashový event, který přinesl do domácího centra squash opravdu světové úrovně. Tak se samozřejmě mohlo stát jedině za podpory všech partnerů klubu, kterým tímto děkujeme. I přes problémy v letecké dopravě nakonec tým rozhodčích plynule zvládl všechny emotivní zápasy a turnaj vedli bez jakýchkoliv kontroverzí. Krom fanoušků fandících na místě mohla veřejnost sledovat dění z kurtu 1 díky platformám Youtube a ČT Sport plus, jejichž streamy byly obohaceny několika komentátory, kterým děkujeme taktéž za skvělé aktuální postřehy i vhled so světa squashe. Pro mladší ročníky posloužil hutnými informacemi Instagram spravovaný Luckou Pinkovou a skvělé fotky zabezpečila tradičně Irena Vanišová. Tak na shledanou v roce 2024!Comments


bottom of page