Martin Švec končí v semifinále PSA v íranském Araku

22/12/2017

Poslední turnaj okruhu PSA s účastí našich hráčů byl íránském Araku. Do tohoto více než půlmiliónového průmyslového města ležícího v nadmořské výšce přes 1 700 metrů se z Teheránu přesunuli Martin Švec a Ondřej Uherka. V turnaji Amir Kabir Cup s dotací 5 000$ byl Martin nasazený jako č.1 a Ondra jako č.2. Do 1.kola hlavní soutěže vstoupil jako první Martin a za soupeře měl domácího kvalifikanta Sami Ghased Abadi. Martin se dokázal poměrně solidně vypořádat s velkou nadmořskou výškou a také s nepříliš kvalitními kurty, když především neskutečně zaprášené prostředí má neblahý vliv na podlahu, která připomíná spíše kluziště než squashový kurt a ve spojení s nadmořskou výškou činí značné potíže při dýchání. Martin si však přesnou hrou pohlídal začátky prvních dvou setů, kdy si vybudoval dostatečný náskok a sadu vždy dovedl do pohodové výhry. Ve třetím mu však soupeř odskočil na rozdíl tří bodů. Za stavu 6/9 tak musel Martin zapnout naplno, což se mu naštěstí podařilo, a po výhře 11/9 si tak na své konto připsal povinnou výhru 3/0. Jako poslední se představil Ondra Uherka. Za soupeře měl stejného protivníka jako na předcházejícím turnaji v Teheránu a to Rasool Alsultani (IRQ). Přestože předchozí vzájemné utkání dokázal Ondra vyhrát nejtěsnějším poměrem 3/2, tentokrát se mu výsledek zopakovat nepodařilo a po porážce 0/3 tak pro něj turnaj skončil a tím i jeho účinkování na okruhu PSA v letošním roce. Ondra se na rozdíl od Martina s prostředím nesžil, nedařilo se mu zakončovat připravené příležitosti ani držet soupeře v zadní části kurtu. S přibývajícím časem začal ztrácet i koncentraci, čehož velice dobře hrající protivník dokonale využil. Po výhře 3/0 se tak postaral o největší překvapení 1. kola a bohužel na úkor našeho hráče.

 

Ve čtvrtfinálovém utkání se Martin řádně nadřel. V zápase s iráckou jedničkou Mohammed Ferman Hasan dokázal nakonec zvítězit poměrem 3/2 na sety, ale stálo ho to mnoho, především psychických, sil. Soupeř, jenž si ve včerejším utkání 1. kola zřejmě natáhl stehenní sval, vstoupil do utkání naprosto odevzdaně. První set Martinovi doslova odevzdal 1/11. I ve druhém nekladl moc odpor a tak to bylo po chvíli 2/0 na sety pro Martina. Ve třetí sadě však jako by na kurt nastoupil úplně jiný hráč. Iráčan, který je známý obrovskou razancí svých úderů srovnatelnou snad jen s Cameron Pilley, najednou začal po kurtu doslova létat. Důraznou hrou, která je na místních, neskutečně klouzavých a rychlých kurtech, velice účinná Martina naprosto vyvedl z rytmu. Ten zkoušel vše. Zpomalovat a kouskovat hru, zkracovat dopředu, "mlátit" do míčku jako soupeř, vše bez úspěchu. Přestože dělal co mohl, najednou bylo srovnáno na 2/2 na sety. Značně bezradný Martin se pokoušel něco vymyslet i v rozhodujícím pátém setu. Přesto hned po dvou výměnách prohrával 0/2. Již v koncovce čtvrté sady se snažil soupeře za každou cenu držet přesnými lajnami v jeho bekendu. To se mu naštěstí začalo dařit i v průběhu setu pátého, čímž jej donutil k většímu riziku. Iráčan, na němž se začala projevovat únava, začal být netrpělivý a několika chybami pustil Martina do vedení až do stavu 7/2. To pomohlo Martinovi se zklidnit a hlavně díky zkušenostem s místními podmínkami pak již dotáhl zápas do vítězného konce.

 

V semifinále s domácím Navidem Maleksabetem Martin odehrál další z velice "divokých" utkání. I když si už myslel, že jej v Íránu nemůže nic překvapit, protože se zde turnajů účastní již druhým rokem, opak byl pravdou. Celé utkání se odehrávalo v naprosto nesportovní atmosféře a to jak ze strany domácích příznivců, tak především domácích rozhodčích. Fanoušci bouřlivě oslavovali nejen každou chybu Martina, ale především každé rozhodnutí rozhodčích ve prospěch domácího hráče. To ovšem nic nemění na skutečnosti, že Martin prohrál první dva sety v jejich koncovkách. Ve třetí sadě se snažil změnit hru tak, aby rozhodčí neměli možnost nějaká rozhodnutí činit, což se mu částečně dařilo. Set vyhrál a zdálo se, že začíná mít zápas pod kontrolou. Ve čtvrtém setu za stavu 6/3 jej však soupeř zasáhl raketou a roztrhl mu oční víčko. Jelikož se dlouho nedařilo zastavit krvácející zranění, bylo utkání na skoro dvě hodiny přerušeno a na kurt mezitím nastoupili aktéři druhého semifinále. Po odehrání druhého semifinálového střetnutí se oba hráči vrátili na kurt. Martin se snažil pokračovat ve své hře a čtvrtý set dotáhl k výhře a srovnal na 2/2. I pátý set začal dobře. Dostal se do vedení, které si držel až do stavu 10/7. Následná chyba jej bude mrzet ještě dlouho. Soupeři se podařilo srovnat na 10/10. Další průběh tiebreaku již byl bez komentáře. Martin prohrál 14/16, když z šesti potřebných bodů získal jeho soupeř pět rozhodnutími rozhodčích ... Martin si tak jen může vyčítat, že po dobře rozehraném rozhodujícím setu připustil, aby se opakovala situace z první poloviny utkání a že nedokázal zápas rozhodnout sám. Na turnaji tak skončil v semifinále.

 

 

 

Please reload