top of page

Rozhovory s aktéry ME týmů ve Finsku

DANIEL MEKBIB

Jak by si zhodnotil ME?

Turnaj z pohledu squashe byl úžasný, ale bohužel organizace nebyla nejlepší, což však náš výsledek bohatě vyvážil.

Sehrál si 5 zápasů s hráči, kteří patří mezi TOP50 na světě. Jaké to bylo?

Bylo to hodně těžké. Šel jsem do všech zápasů s tím, že se ode mě nic neočekává a můžu jen překvapit. To se mi třeba proti Finsku náramně povedlo!

Porazil si Olli Tuominena, který je 43. na světě. Jaký to byl zápas?

Zápas to byl pro mě neuvěřitelný, hrál jsem výborně. Přehrával jsem hráče takových kvalit, v což jsem ani nedoufal. Takže jsem si jen potvrdil, že to jak právě trénuju, se vyplácí.

Co Tě ještě čeká v této sezóně?

Nyní mě čeká české a slovenské Play-off extraligy mužů, turnaj kategorie A v Brně a poté měsíc na Novém Zélandu, kde budu hrát 3 PSA turnaje.

MARTIN ŠVEC

Jak by si zhodnotil ME?

ME bylo parádní. Skvělá atmosféra v týmu a k tomu i výborné výkony všech hráčů. 6. místo je nejlepší výsledek v historii, takže naprostá spokojenost. Navíc máme hodně mladý tým a věřím, že v budoucnu můžeme útočit na ještě vyšší pozice. Já osobně jsem tam odlétal s poraněným zápěstím, takže jsem musel vynechat první zápas proti Francii, ale týmový fyzioterapeut Martin Vojtovič mě vždy dokázal připravit tak, že jsem mohl odehrát všechny zbývající zápasy.

Dokázal si už podruhé za sebou porazit Carlose Cornese, který se pohybuje okolo 70. místa na světě, myslíš si, že si na něj už dokázal najít ten správný recept?

Ano, ale této výhry si cením mnohem více. Přeci jen je něco jiného porazit ho na české lize, kde o "nic moc" nešlo anebo v zápase na ME, kde se nakonec ukázalo, že rozhodoval úplně každý zápas. Takže jsem rád, že jsem ho dokázal porazit a navázat na dobré výsledky z PSA turnajů z poslední doby.

Co Tě ještě čeká v této sezóně za turnaje?

Hned po skončení ME v Helsinkách jsem odletěl do Argentiny, kde mě čekají dva turnaje s dotací $10 000. Následně ještě jeden turnaj v Paraguayi, také s dotací $10 000. Takže po 4 dnech na ME a více než 30ti hodinách na cestě mám jen jeden den na aklimatizaci a jde se na to. V této sezóně už to pro mě bude z PSA turnajů vše, tak doufám, že zakončím sezónu vítězně.

ONDRA UHERKA

Jaké máš pocity z ME?

Mistrovství bylo super, jsem rád, že jsem byl součástí historického úspěchu českého týmu na ME. V 1. divizi jsou všechny zápasy kvalitní, takže jsme si všichni i dobře zahráli, a můžeme se zase těšit na příští rok.

Na ME si sehrál tři zápasy a z toho se ti podařilo dva vyhrát, jak by si je zhodnotil?

Se svým předvedeným výkonem úplně spokojený nejsem. Nicméně kromě 1. zápasu (s Francií), vždy o něco šlo, takže jsem rád, že se mi podařilo uhrát důležité výsledky a moc jsem si to užil.

Co Tě ještě čeká v této sezóně za turnaje?

Momentálně se chystám si na pár dní odpočinout od squashe na Islandu a hned poté mě čekají 3 turnaje v UK. Jedná se o turnaje PSA. Jeden s dotací $15 000 a dva s dotací $10 000. Poté nejspíše ještě další turnaje s dotací $10 000 na Madeiře a UK před dovolenou a letní přípravou.

ROMAN ŠVEC

Poprvé si pískal na ME týmů dospělých, jaké z toho máš pocity?

Na ME týmů jsem pískal již podruhé. Svou premiéru jsem si odbyl před dvěma lety v Dánsku. Letos to bylo nicméně trochu jiné. Všichni už mě za poslední dva roky znají, a tak jsem nebyl pod takovým drobnohledem těch nejlepších rozhodčích jako v Dánsku. Valná většina zápasů se mi povedla, ale měl jsem i jeden, který jsem nezvládl. Naštěstí v něm již o nic nešlo.

Který zápas byl pro tebe nejtěžší na rozhodování?

Rozhodně zápas mezi světovou 4 Nickem Matthewem a světovou patnáctkou Borjou Golanem, který je známý pro své časté hádání se s rozhodčími. V zápase bylo 35 rozhodnutí a můj výkon byl i přímo hodnocen nejlepším rozhodčím světa. Rozešli jsme se v šesti rozhodnutích, ale hodnotil mě pozitivně, vzhledem k tomu, že zápasy takovéto úrovně nemám prakticky možnost rozhodovat. Každopádně šlo o skvělou zkušenost rozebrat si rozhodnutí po rozhodnutím z takového zápasu (zápas skončil výhrou Golana 12/10 v 5.setu) s nejlepším rozhodčím světa.

Poslední utkání mezi Anglií a Francií došlo ke kuriosnosti v zápase Gaultier – Matthew, kdy se Gregovi vylil gel z boty na podlahu a nedalo se hrát. Kdyby si tento zápas pískal ty zachoval by si se stejně jako hlavní rozhodčí?

Ano. Bohužel ME bylo velmi špatně organizované. Celé to vypadalo, jako že je to problém rozhodčího. Nicméně je pravdou, že rozhodčí nemá pravomoc zápas přesunout na jiný kurt. Tuto pravomoc má ředitel turnaje a vyslanec evropské federace. Tito dva pánové se nebyli schopni postavit situaci čelem a vznikla z toho fraška nehodná finále ME.

Máš nyní na programu nějaké další turnaje jako rozhodčí?

Ano. Ke konci měsíce budu rozhodovat zápasy ve finále Play off extraligy mužů a žen. V létě jsem byl nominován jako rozhodčí na World Games ve Wroclavi, tedy na takové hlavní hry pro neolympijské sporty, čehož si cením.

bottom of page