top of page

Mekbib, Švec a Uherka šestí na ME týmů 2017 ve Finsku


Ve Finsku včera skončilo letošní ME týmů mužů a žen a pro české barvy se jednalo o podnik vskutku historický! Nejenže náš mužský i ženský tým hrál poprvé v historii současně v 1. divizi, ale hlavně se obou týmům podařilo zajistit si setrvání mezi top 8 týmy Evropy i pro příští ročník, což je obrovským úspěchem! Nutno dodat, že před turnajem bylo takovým tajným přáním setrvání alespoň jednoho z týmů a nakonec se to překvapivě povedlo jak ženám, tak i mužům, k čemuž dopomohli i zástupci našeho klubu! Na ME nás reprezentovali Daniel Mekbib, Martin Švec a Ondřej Uherka! V roli rozhodčího se představil Roman Švec.


Nejdříve ale krátce o ženách. Ty obsadily konečné 5. místo, což je po bronzu z roku 2014 historicky druhý nejlepší výsledek naší reprezentace. U žen ke každému utkání nastoupily vždy 3 hráčky a vítězem zápasu byl tým, který tedy vyhrál alespoň dva zápasy. Náš tým ve složení Anna Serme, Zuzana Kubáňová, Eva Feřteková a Tereza Svobodová sice nezačal moc dobře a po prohře v důležitém utkání se Španělskem to vypadalo, že obsadí sestupové 7. nebo 8. místo. Jenže v zápase s favorizovanou Belgií naše žen podaly místy až neskutečné výkony a po překvapivé výhře si poté v zápase s Dánskem již celkem snadno zajistily setrvání v elitní divizi. Kvůli výhře Belgičanek v zápase o všechno se Španělkami se pak náš tým díky lepšímu celkovému skóre ve skupině posunul dokonce až na 5. místo, což je skvělým výsledkem!U mužů se v každém zápase představili vždy 4 hráči a zápas tak mohl skončit buďto výhrou některé z týmů ohodnocenou 2 body, anebo remízou, díky které si každý z týmů připsal po jednom bodu. Jestliže u žen jsme tajně doufali, že se udrží, tak u mužů jsme sice předpokládali, že si v důležitých bojích poradí se Švýcary, ale věděli jsme, že s Finy a Španěly to bude hodně těžké. Naši muži začali turnaj proti budoucím mistrům Evropy z Francie a nakonec byli jediným týmem, který dokázal proti Francouzům vůbec vyhrát jednotlivý zápas. Tím šťastlivcem byl Jakub Solnický, který si poradil s Benjaminem Aubertem. Z našich se představil pouze Dan Mekbib, který dokázal sebrat set hráči světové top 20 Mathieu Castagnetovi a nastínil tak, že na turnaji bude asi ve formě.


V dalším zápase jsme se představili proti Skotům. Dan se utkal s dalším výborným hráčem Alanem Clynem a byl to tak trošku překvapivě právě Dan, kdo diktoval tempo hry, tvořil a vyvíjel tlak. Nicméně neskutečně kvalitně fyziky vybavený Clyne vše doběhl a Dan v rozhodujících chvílích chyboval. Prohra 0/3 byla i tak kvalitním počinem. Do turnaje vstoupil i Martin Švec, který se utkal s Dougie Kempsellem. Dougie je známý svou kondicí a Martin, i když nehrál vůbec zle, tak na Dougieho nestačil 0/3. Celková prohra 0/4 nás tedy již jistojistě poslala do skupiny o 5. – 8. místo.


V posledním a snad i nejdůležitějším zápase skupiny jsme se utkali s domácími Finy na skleněném kurtu, kde jsou tradičně velice silní! Naši tak trochu překvapivě nastoupili bez Honzy Koukala a Petra Martina, ale “tým budoucnosti“ rozhodně nezklamal. Ba naopak! Dan Mekbib se postavil proti bývalému 13. a současně top 50 hráči světa Olli Tuominenovi. Dan podal životní výkon! Skvělý pohyb doplnil pestrou hrou dopředu a několika voleji, a tak mohl slavit asi nejvíc překvapivou a zároveň cennou výhru své kariéry v poměru 3/1! Martin na pozici č. 2 nastoupil proti silnému Henriku Mustonenovi. Martin dřel a bojoval a nakonec vydřel veledůležitý set. Celkově ale prohrál 1/3. Svou první šanci na turnaji dostal i Ondra Uherka, který se postavil proti Matiasi Tuomimu. Ondra byl trochu nervózní, neboť věděl, že hraje o důležitou druhou výhru, která by zajistila dělbu bodů za remízu. Naštěstí se z nervozity dokázal oklepat a i přes několik problematických pasáží se mu nakonec zápas podařilo kontrolovat a vyhrát 3/1! Češi si tak do tabulky o 5. - 8. místo přinesli bod za remízu s Finy.


Zde na nás nejdříve čekalo silné Španělsko, které před turnajem pokukovalo po medaili. Španělé nastoupili v nejsilnější sestavě a Dan se utkal s top 15 hráčem světa Borjou Golanem. Rozdíl na kurtě byl znatelný, ale i tak podal Dan další skvělý výkon, který minimálně přinutil Borju hrát na plno a plně se koncentrovat na zápas. Prohra 0/3 však byla očekáváným výsledkem. Na kurtech se představil ještě Martin, který se utkal s 77. hráčem světa Carlosem Cornesem. Zápase byl vekou podívanou s hodně atraktivní hrou a spoustou diskuzí s rozhodčím. Martin dřel a zápas došel až do 5. setu. Martin tušil, že je potřeba zápas vyhrát, neboť ve skupině se počítá každý výsledek a všem bylo jasné, že to mezi Čechy, Finy a Švýcary bude velmi těsné. Martin v 5. setu nastolil neskutečné tempo, které Carlos nevydržel i přesto, že byl set dvakrát přerušen pro krvácení Carlose a Martin se tak radoval ze super důležité výhry, neboť v současně hraném zápase Finové tak trochu překvapivě neporazili podceňované Švýcary a připsali si pouze bod za druhou remízu. Naši sice se Španěly prohráli 1/3 na zápasy, ale před sobotním zápasem se Švýcary věděli, že pokud Švýcarsko porazí, tak šance na udržení jsou hodně vysoké!


Proti Švýcarům stejně jako proti Finům nastoupil tým bez Koukala a Martina. Jako první doslova vydřel výhru Ondra Uherka proti Patricku Miescherovi. Ba co víc, stačily mu na to jen 3 sety, což bylo velmi důležité. Dan v současně hraném zápase nestačil na hráče top 20 Nicolase Mullera. Dan se snažil, ale bylo již trochu znát, že má za sebou spoustu těžkých zápasů. Na kurt pak nastoupil Jakub Solnický, který si poradil poměrně hladce 3/0 s již hodně unaveným Fisherem a vše bylo na Martinovi. V současně hraném zápase Finů se Španěly nám totiž Španělé dost pomohli nejen tím, že první 3 zápasy vyhráli, ale hlavně tím, že v nich Finové neurvali ani set. Vše tedy bylo jasné. Martin věděl, že pokud v posledním zápase uhraje Španěl alespoň dva sety, tak Martinovi bude stačit k zajištění 6. místa prohra 2/3. Martin nicméně nebral zřetel na druhý zápas a začal naprosto skvěle. Na kurtě byl prakticky jen jeden hráč. Martin zrychloval hru volejema, nedělal chyby a brzy se ujal vedení 2/0 na sety. A protože na vedlejším kurtu Španěl vedl 2/1 na sety, mohl náš tým slavit. Na Martinovi bylo vidět, že tempo z prvních dvou setů již neudrží a hra se vyrovnala. Dimitri dokázal srovnat na 2/2. Na vedlejším kurtě zápas nakonec vyhrál Fin. V případě prohry Martina bychom se tedy udrželi jen díky o jeden set lepšímu skóre než Fini. Martin ale chtěl zápas zvládnout. Zase se mu podařilo zvýšit tempo a set vyhrál 11/6. Celkově vyhrál tedy 3/2 a zápas se Švýcary jsme nakonec vyhráli 3/1. Před Finy jsme se tak v tabulce nakonec dostali o jeden bod! Celý turnaj je hlavně příslibem do budoucnosti, neboť ty nejdůležitější zápasy dokázal tým uhrát bez Honzy Koukala. Celému týmu patří velká gratulace!!!


Na ME byl i náš trenér Roman Švec, který byl jedním z 25 rozhodčích na turnajích. Roman odpískal 28 zápasů, pískal obě finálová utkaní ve 2. divizi a důvěru mu byla udělena i v zápase dvou hráčů top 10 Borjy Golana a Nicka Matthewa, který vyhrál Golan 12/10 v pátém setu. Roman odpískal i zápas Grega Gaultiera, ve kterém si poradil až v 5. setu s Alanem Clynem.


Všem děkujeme za vzornou reprezentaci a skvělé výkony!!!


Výsledky muži: 1. Francie

2. Anglie

3. Německo

6. Česko

Kompletní výsledky mužské části turnaje zde:

Výsledky ženy: 1. Anglie

2. Francie

3. Wales

5. Česko

Kompletní výsledky ženské části turnaje zde:

bottom of page