top of page

Mistrovství světa 2016 v Egyptě

První Mistrovství světa (dále MS) ve squashi se konalo v roce 1976 v Londýně. Historicky prvním vítězem se stal Geoff Hunt. Tenkrát se squash hrál do 9-ti bodů se ztrátami. Při stavu 8/8 se přijímající hráč rozhodl, jestli se bude hrát do 9-ti nebo 10-ti bodů. Zhruba po 10ti letech se počítání bodů změnilo a začalo se hrát do 15ti bodů beze ztrát, když při stavu 14/14 musel soupeř vyhrát o dva body. Poslední změnou bylo snížení bodů nutných k výhře setu na 11 a tato změna platí až dodnes.


Tento rok tudíž MS slavilo 40 let a kromě 3 ročníků se hrálo každý rok. Nejvíce titulů má na kontě Pákistánec Jansher Khan a to celkem 8.

Teď už ale k MS 2016, které se konalo v hlavním městě Egypta, Káhiře. Hlavní soutěž bylo pro 64 hráčů. Celkem 48 hráčů se kvalifikovalo přímo do hlavní soutěže a dalších 64 hráčů bojovalo v kvalifikaci o zbývajících 16 míst. Hned v prvním zápase kvalifikace se představil Charles Sharpes (nasazená 1 v kvalifikaci), proti čerstvému mistru světa juniorů, hráči z Malajsie Eain Yow Ng. Po 5-ti setové bitvě nakonec zvítězil Eain Yow Ng, v druhém kole kvalifikace taky vyhrál a probojoval se do hlavní soutěže MS. V dalších zápase kvalifikace už se překvapení moc nekonala, a tak většina favoritů postoupila mezi 64 nejlepších.


V první kole hlavní soutěže se zrodily dvě překvapení a to když domácí Karim Ali Fathi porazil nasazenou 14 Camerona Pilleyho z Austrálie. O druhé překvapení se postaral německý hráč Jens Schoor, který se do hlavní soutěže probojoval z kvalifikace, když dokázal porazit dalšího Australana a zároveň nasazenou 13 Ryana Cuskellyho. Ostatní favorité bez problémů postoupili.


Druhé kolo nabídlo velké podívání, když Karim Ali Fathi porazil 3/2 Omara Abdel Meguida. Ali Farag si poradil ve stejném poměru s Jamesem Willstropem a také Karim Abdel Gawad vyhrál 3/2 s Mohamedem Abouelgarem. O největší překvapení druhého kola se však postaral Malajec Nafiizwan Adnan, když si porazil 3/2 a 12/10 v pátém setu s nasazenou 3 a velkou domácí nadějí Omarem Mosaadem.


V bojích o postup mezi 8 nejlepších většina favoritů nezaváhala. Jen Marwan El Shorbagy nestačil na Tareka Momena a podlehl mu 3/2. Čtvrfinále nabídlo velmi pohledné zápasy a účast v semifinále si zajistili favoriti Mohamed El Shorbagy, Gregory Gaultier a Ramy Ashour. Posledně jmenovaný si zažil kurióznost na kurtu když vedl 2/0 na sety a 10/8, měl matchball a soupeř mu zápas skrečoval, neboť byl nespokojený s výkonem rozhodčího. Posledním semifinalistou se stal Karim Abdel Gawad, který si poradil poměrně lehce s Angličanem Nickem Matthewem.


Semifinálové složení:

Mohamed El Shorbagy (Egy) – Karim Abdel Gawad (Egy)

Ramy Ashour (Egy) – Gregory Gaultier (Fra)


Už před začátkem semifinále bohužel musel svůj zápas skrečovat Gaultier z důvodu zranění kotníku, a tak bohužel nemohl bojovat o obhajobu titulu z minulého roku. Druhé semifinále se uskutečnilo a po velké 5-ti setové bitvě se druhým finalistou stal překvapivě Karim Abdel Gawad, který vůbec poprvé porazil asi největšího favorita a současnou světovou jedničku Mohameda El Shorbagyho.


Ve finále se tedy utkal Ramy Ashour a Karim Abdel Gawad. Zápas nabídl to nejlepší ze squashe a diváci jen žasli, co všechno je na kurtě možné zahrát a doběhnout. Bohužel pro diváky a možná i Gawada, zápas musel být nakonec za stavu 2/1 na sety a 1/1 na body předčasně ukončen z důvodu zranění Ashoura.


Novým, překvapivým, ale naprosto zaslouženým Mistrem světa ve squashi se pro rok 2016 v Káhiře stal 25-ti letý domácí hráč, Karim Abdel Gawad!


Gratulujeme!


Odkaz na celý turnaj nalezte ZDE

today.115

bottom of page